ikona_doba.png

ikona_fb.png

Slavnosti ptačích budek v Luhačovicích

Květen 2013Lázně luhačovice

Luhačovický okrašlovací spolek Calma pořádal  ve dnech 3. – 5. května 2013 festival, nazvaný Slavnost ptačích budek. Těžištěm akce byla vernisáž Trasy uměleckých ptačích krmítek a budek, vytvořených architekty, výtvarníky a kutily z celé republiky.

Jednotlivé autorské objekty „Trasy uměleckých ptačích krmítek a budek"jsou zobrazeny na tištěné mapě s doprovodným katalogem. Rozmístění uměleckých objektů je znázorněno spolu s naučným ornitologicky zaměřeným textem na informačních tabulích tematické pěší stezky na začátku a na konci okruhu.

K výrobě ptačích budek a krmítek byla oslovena celá veřejnost. Jsou zde zastoupeny tři druhy budek. Schází se tu budky na úrovni recese, posledním takovým přírůstkem byla háčkovaná ptačí budka, kterou zaslala newyorská výtvarnice. Pak jsou to budky špičkového designu, především od studentů uměleckých škol. Poslední kategorií jsou budky, které vznikly po konzultaci s ornitologem. Tyto dřevěné budky se stříškou jsou určeny pro konkrétního zpěvného ptáka a splňují všechny normy.

Do akce se zapojili i luhačovičtí restauratéři, kteří pro festival nachystali „Ptačí hody". Jsou to jídla, u kterých se v názvech objevují nějakým způsobem ptáci (upozorňujeme, že to nebyla jídla vyrobená ze zpěvného ptactva). Dokonce existuje specifický pokrm, který je zavedený i v bývalých československých (dnes českých) normách pro teplá jídla. Je to Luhačovický špaček, který byl vymyšlen panem Lukešem v hotelu Alexandria na konci 60. let.

<<>>Prosinec 2020